ERGOPRACA

o ergonomii, czyli o zdrowej pracy i życiu

O BLOGU

To jest blog o ergopracy, o ergonomii. Co to właściwie takiego?
ERGONOMIA to nauka o pracy, czyli o tym, jak pracować, by w dłuższej perspektywie czasowej nie zrobić krzywdy,  mniej się męczyć i fizycznie i psychicznie, a w konsekwencji być bardziej efektywnym.
Twórcą pojęcia ergonomia jest Polak! Jestem z tego dumna 🙂 Nazywał się on  Wojciech Jastrzębowski i był przyrodnikiem, krajoznawcą oraz pedagogiem. Jest on autorem rozprawy Rys ergonomji czyli nauki o pracy, opartej na prawdach poczerpniętych z Nauki Przyrody, którą opublikował w 1857 roku. Ukuł on pojęcie ergonomia z dwóch greckich słów: ergon – praca, nomos – zasada, prawo.
Ergonomia łączy w sobie  osiągnięcia z różnych dziedzin nauki. Czerpie zarówno z psychologii i socjologii pracy, jak i antropometrii, fizjologii i anatomii. Dobry specjalista ergonomii czerpie też wiedzę z nauk technicznych, typu materiałoznawstwo czy budowa maszyn, a także musi się na wszelkich zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, czyli BHP.
Ergonomia to naprawdę potężna dziedzina wiedzy. Ten blog ma za zadanie przekazać jej osiągnięcia w sposób ciekawy i przydatny dla przeciętnego użytkownika komputera, czy też pracownika fizycznego, w którego przeobraża się co jakiś czas większość z nas – każdy chyba musiał kiedyś podnieść ciężki karton z książkami, albo dziecko 🙂